Kuidas jääda ellu ja saada hästi hakkama praktikal Euroopas?

Soovitused õpirändes osalenud Rakvere Ametikooli õpilastelt.

Kohale jõudes tundub kõik võõras ning esimestel nädalatel võib tekkida koduigatsus, kuid sellest tuleb üle olla. Uute asjade avastamine ning inimestega suhtlemine hoopis teisel maal on väga põnev. Põhiline on see, et ei tohi tuju alla lasta. Töö juures soovitan olla positiivne ning näidata üles initsiatiivi. Nii jätad endast hea mulje ning võimalik, et sind kutsutakse kunagi tööle tagasi. Kasulikke tutvusi ning kogemusi saad igal juhul.

Kindlasti ei tohiks karta seda, et ei saa hakkama (keelega, teise kultuuriga, üksinda olemisega võõras riigis vms). Kui ettevõttes tehakse midagi sellist, millega varem pole kokku puutunud ning mis väga huvi pakub ja ka ise sooviks teha, siis võiks kindlasti küsida, kas oleks võimalik ka proovida.

Tuleb olla tubli ja teistega arvestada. Tuleb kaaslastega kokku hoida, ükskõik, mis ka poleks. Poleks meie üksteist hoidnud nii minnes kui koha peal olles ja koju tulles, poleks me üldse hakkama saanudki.

"Pead kindlasti olema hea suhtleja ja veidi enesekindlust ei teeks ka paha. Lihtsalt jorutajatel ja niisama istujatel välismaale praktikale minna ei tasu. Praktika välismaal on nagu visata vette inimene, kes ujuda ei oska ja vaadata, kas ta õpib ujuma või mitte. Enamasti õpivad kõik ujuma. Tuleb lihtsalt olla avatud kõigele uuele.

Ei tasu oodata, et keegi pakuks sulle kuhu minna ja mida teha vabal ajal. Tuleb olla ise aktiivne ja võtta näiteks kaart kätte ja minna linna avastama. Või kutsuda mõni kolleeg endaga kaasa, et näitaks ümbrust. Hispaanlased on vägagi lahked aitama, siis hätta ei jää kohe kindlasti. Keelt tuleb väga hoolega õppida, sest inglise keelt enamik kohalikke ei valda ja kui valdad hispaania keelt suhtlustasemel saab palju paremini hakkama.

Kui oskad võõrkeelt hästi, oled avameelne, sõbralik, tänulik, aus jne., suhtu sellesse, kui heasse võimalusse silmaringi avardada.

Kindlasti tuleb õppida keelt! Ja hoida silm peal oma rahalisel seisul. Ei ole mõtet alkoholi tarbida välisriigis, jääb palju rohkem raha alles, nagu meil. Tuleks üritada võimalikult palju töökaaslaste ja kohalikega suhelda. Inimesed on väga toredad ja tutvused välisriigis kasulikud. See kogemus on kirjeldamatu.

Soovitan raha kokku hoida, sest nii mõnigi raiskas kogu raha ära ja pidi kuskilt juurde hankima. Väga jama on, kui topitakse kohvrid täis ja tagasi tulles ei mahu enam midagi ära, sest alati ostetakse ju midagi koju kaasa ja kohvris ruumi pole - nii et mitte võtta liiga palju asju kaasa.

Suhelge palju kohalikega, kuna siis saate alles kohalikust elust aru ja sisse-elamine on kiirem ja mugavam. Samuti õppige nii palju sihtriigi keelt kui võimalik, kuna siis on endal kordi kergem hakkama saada näiteks poes ja erinevates kohtades liikudes.

Olge sõbralikud. Olge julged. Te lähete sinna tööd tegema, mitte puhkama! Kui ikka tahate töö juures midagi uut proovida, siis minge julgesti ligi ja küsige, et tahate ka seda tööd proovida. Ettevõttes lihtsalt peab näitama üles oma huvi. Kui sulle ei anta kogu aeg tööd, siis peaksid sa ise seda küsima.

Ärge kulutage oma vähest ja väärtuslikku praktikaaega koduigatsuse tundmisele. See on suurepärane kogemus ning olge õnnelikud selle üle, et just teie selle osaliseks saate. Rahaga proovige mõistlikult ümber käia, et ei jääks ükski võimalus kasutamata ressursi puudumise tõttu.

Kindlasti tuleks sellest projektist kinni haarata, saad väga hea kogemuse terveks eluks, saad riskivabalt proovida, kas oled valmis iseseisvaks eluks ning kuidas sobib sulle välisriigis töötamine.

Soovitan igal juhul kandideerida ja minna, kui võimalus avaneb. Praktikal soovitan kindlasti tähele panna, mis juhendaja räägib, kui ei saa aru, siis paluge tal end korrata või teisiti sõnastada.

Olge tugevad ja ärge kodu nii väga igatsema hakake, sest välismaal pole kunagi igav, kui sa endale ise tegevust otsid.

Ärge halvale teele sattuge. Täike kõiki reegleid ja küsige ikka tööd juurde, kui ei ole, sest niisama ei ole mõtet aega raisata ettevõttes.

Tehke vabal ajal ise enda elu huvitavaks, keegi teine seda teie eest ei tee. Rännake ringi ja tutvuge erinevate inimestega, nautige seda, mida teile antud on, saage inimestega sõbralikult läbi, toetage üksteist, ärge jätke kedagi üksinda ja siis kõik sujub väga hästi.

Kindlasti tasub võtta erinevaid riideid ja jalanõusid, et saaks nii sporti teha kui ka väljas käia.

Olge enesekindlad. Ärge kartke minna võõrasse keskkonda, sest tegelikult ei ole selles midagi hirmsat. Ei tasu lüüa põnnama enne ärasõitu, vaid härjal sarvist haarata ja oma elu uue kogemuse võrra põnevamaks teha.

Tuleks rohkem rõhku panna keelelisele ettevalmistusele, eriti erialasele. Kindlasti tuleb selgeks õppida oma eriala tööriistade nimed võõrkeeles, neid sõnu läheb kogu aeg vaja.

 

Kui sööd hommikusöögiks putru, siis selle peab Eestist kaasa võtma, sest itaallased ei söö putru.

Soovitan võimalikult vähe aega tegevusetult olla. See tähendab, et mitte istuda toas, vaid ringi kolada, ümbrusega tutvuda. Kindlasti proovida kohalikke toite, selles ei pea pettuma. Otsida endale uusi sõpru ning olla aktiivne. Kaasa pole mõtet väga palju riideid ja muid asju võtta, sest tagasi tulles võib pagasi kaalu ning mahuga probleeme tekkida. Võtke kõik, mis sellest võimalusest võtta annab!

Ma tahaks öelda kõikidele õpilastele, kellel avaneb selline võimalus: võtke sellest kindlasti osa, sest see on elukogemus ja sellest tuleb teile palju kasu. Õpilased, kes lähevad välismaale: olge julged, ärge kartke inimestega suhelda ja haarake kinni kõikidest headest võimalustest, mis teile seal ette tulevad, sest see võib olla teie viimane kord elus viibida selles riigis. Igal juhul, olge lahked ja heatahtlikud, siis teile vastatakse samaga.

Välismaal olles pole mõtet oma aega raisata mitte midagi tehes, vaid minna kasvõi jalutama, vaatama kohalikke vaatamisväärsusi või sõita hoopis kaugematesse linnadesse tegevust otsima.

Ärge pabistage, et te ei saa hakkama, sest te saate hakkama ja kohe väga kindlasti saate hakkama!

Soovitan kindlasti pingutada selle nimel, et saada välismaale praktikale. Minu jaoks oli see tohutu elukogemus, kui oleks võimalik veel minna, siis teeksin seda kindlasti. Kindlasti on üks soovitus õppida riigi keelt, kuhu minek, sest seda läheb väga vaja. Soovitan rahaga säästlikult käituda, sest siis saab osta igasugu suveniire ja muid meeneid, mis sulle kunagi meenutavad, kui hea võimalus sulle anti. Soovitan haarata sellest võimalusest kümne küünega kinni!

Võte kaasa naeru ja lusti, ülbused ja kurvastused jäta koju, sest seda ei ole seal üldse vaja, ja siis on ka suhelda väga kerge. Kui tahad endale palju riided ja jalanõusid osta, siis peaks natuke enda raha ka kaasa võtma.

Ära kunagi mõtle, et teen seda hiljem või lähen sinna hiljem. Kui sul on võimalus - tee KOHE, mine KOHE. Pärast ei pruugi sul enam aega olla. Kasuta oma vaba aega maksimaalselt ära. Ära karda suhelda, oluline on üksteisest arusaamine, mitte grammatiliselt korrektne keelekasutus. Ole positiivse ellusuhtumisega ja võta sellest võimalusest nii palju kui võtta annab! Mina ütlen käsi südamel, et see on minu elu parim kogemus, mida ma ei unusta mitte iialgi.

Soovitan võtta sellest kogemusest kõik ning nautida erinevat elukeskkonda. See on suurepärane vaheldus ning paneb teisiti mõtlema. Lisaks soovitan keeleõppimisele rohkem pühenduda, et paremini inimestest aru saada ning võimalikult tihe suhtlemine välismaalastega tuleb samuti kasuks.

Olge julged ja enesekindlad. Ärge peljake võõrastega suhelda ja neilt vajadusel abi paluda. Ärge tehke lollusi ja ärge otsige probleeme!

Olge positiivsed ja ärge olge kinnised. Kui ise ei tee midagi halba, siis on kõik suurepärane.

Uuri iseseisvalt sihtriigi kohta informatsiooni. Õpi võõrkeelt hoolega, seda läheb vaja! Ole välismaal rõõmus ja avatud, nii leiad palju sõpru, kellega saad ka hiljem edasi suhelda.

Sellest võimalusest ei tohiks keelduda, sest sellist võimalust ei tule sageli. Praktikant peaks olema eeskujuliku käitumisega ja huvitatud oma silmaringi avardamisest. Itaalias ei ole mõtet passida kogu aeg hostelis, vaid tuleks kogu vaba aega millegi huvitavaga sisustada, näiteks käia mere ääres, jalutamas, poes, San Marinos. Panna endast proovile, see annab sulle palju kindlustunnet, et tuled toime. Õpi keelt kindlasti, sest ilma keeleoskuseta on raske toime tulla. Selleta jääb sul palju asju nägemata, tean seda omast käest.

Püüdke hästi läbi saada oma rühmakaaslastega, hoidke kindlasti omavahel kokku. Õppige natukene ka kohaliku keelt kui suhtlete muidu inglise keeles.

Võõrkeelt tuleks rohkem õppida. Rõhku võiks panna just erialastele sõnadele, sest neid on vaja väga palju kasutada. Praktikal olles tuleks suhelda, mille vait olla nagu sukk. Kui millestki aru ei saa, tuleb üle küsida.

Praktika ajal võiksid rohkem huvi tunda, kuidas seal inimesed elavad ja selle kohta palju küsida ning suhelda kohalikega, sest see on huvitav ja aitab kohalikega sõbruneda. Tutvustage ka Eestit, sest paljud ei tea meist mitte midagi  ja mõned ei teagi, et selline riik üldse olemas on.

Koristage oma tuba enne lahkumist ja käige korralikult tööl.

Kindlasti ei tohiks karta, sest sellest tuleb hea elamus. Ja võõrkeelt peab õppima, just igapäevasel suhtlemisel on keel kõige tähtsam, võtke aktiivselt keeleõppest osa, ise kahetsen väga ei olnud nii aktiivne seal kui pidanuks olema.

Olge avatud. Kui tutvusi tahate luua, siis tuleb ise olla aktiivne, ringi liikuda ja ise vestlust alustada. Võõrkeele õppimisele tuleb palju rõhku panna, siis on ka lihtsam tutvusi sobitada.

Soovitan ikka väga tõsiselt võtta keele õppimist ja selle kasutamist. Ilma selleta on väga raske ja ebameeldiv erinevates olukordades toime tulla. Kindlasti peab ka endasse usku olema, et suudad selle praktika läbida.

Tuleks hoolikalt järgida projektijuhi juhiseid ja nõuandeid. Kui ei ole midagi lubatud, siis ei tohi ka seda teha, ja kui on lubatud, siis võib. Kui rikkuda reegleid, võivad tekkida suured probleemid.

Язык
Эстонский
Tabbed content page type: 
Школьные издания
Saki järjekord: 
2